• Alex 50km Lahti Champion
    • Cross Country Team Announced

      July 4, 2018

      Congratulations to the skiers who will be representing Canada at the World University Games in Krasnoyarsk, Russia in March 2019.

      These skiers are full time university students who qualified over the 2017-2018 season.

      Alexander Maycock

      ON

      Highlands Trailblazers

      Nipissing University

      Aidan Kirkham

      ON

      Nakkertok Nordic

      Carleton University

      Gavin Shields

      ON

      Lappe Nordic Ski Club

      Lakehead University

      David Walker

      BC

      Telemark Ski Club

      University of Victoria

      Matjaz Cigler

      AB

      U of A Nordic

      University of Alberta

      Aaron Fahey

      QC

      Chelsea Nordiq

      Université Laval

       

       

       

       

      Freya Hik

      BC

      Hollyburn

      University of Alberta

      Katherine Denis

      ON

      Nakkertok Nordic

      University of Ottawa

      Camille Hamm

      ON

      Big Thunder

      Lakehead University

      Marianne Scherrer

      QC

      Commission de ski nordique Skibec

      Université Laval

      Ember Large

      AB

      U of A Nordic

      University of Alberta

      Alexandra Slobodian

      ON

      Nakkertok Nordic

      Carleton University

       
      Team leader – Cross Country Skiing: Katja Mathys


      FISU Games 2019 Athlete Selections


      The selections below are based on eligibility and confirmed interest by the athlete.

      According to the selection criteria, the following two standards were used:

      1. All selected athletes must have a minimum CPL points’ average of 86 points for men and 84 for women on either WUG distance or sprint ranking lists.
      2. The top two athletes on the sprint ranking list for each gender will be selected followed by the top four athletes on the distance ranking list of each gender. If an athlete in the top four on the distance ranking list was also in the top two on the sprint ranking list, the next ranked athlete on the distance ranking list will be selected.

      Team SIZE: up to 6 males and up to 6 females.

      MEN
      Sprint Points List:
      1.  Gavin Shields
      2.  Aaron Fahey                       

       

      Distance Points List:
      1.  Aidan Kirkham
           Gavin Shields (already selected for sprint)
      2.  David Walker
      3.  Matjaz Ziegler
      4.  Alexander Maycock

      WOMEN
      To field a Women’s team, more females had to be selected from the Sprint List than the Distance List.
      Sprint Points List:
      1.  Ember Large
      2.  Marianne Scherrer
      3.  Katherine Denis
      4.  Camille Hamm
      5.  Alexandra Slobodian (approved Force Majeure)

      Distance Points List:
      1.  Freya Hik